OPG Blanka Radan i apartmani

  cunski crkva
crkva
 

Mnogi će se pitati odakle naziv mjesta Ćunski.Postoje pretpostavke da se kod naziva Ćunski spominje igra „Lošinjski čunjevi“ što bi bilo u prijevodu Igra „Boće“ , kao igra koja je jako popularna u primorskim krajevima.Mnogi lokalni mještani još uvijek vole i zaigraju ovu igru u grupi, pa se zna reći nedjeljom popodne „ Idemo na boće“ .  Čunjevi su i oznake za dvostruke plovne puteve kao oznake na moru,  a obilježavali su prolaze od Sv. Jakova i Nerezina. Kad se otisnemo na pučinu mora sa zapadne strane prema Malim Srakanama  i okrenemo se, zapažamo mjesto Ćunski na samom vrhu u obliku „ćunja“. Na lijevo mu Polanža, na desno Bradičina, a pod njime mjesto Ćunski. Ćunj – Ćunski.
Današnje naselje Ćunski nije staro naselje,ali je mjesto bilo nastavno još u prethistorijsko vrijeme. Još od brončanog doba u gradini na brežuljku Stan i u gradini Polanži te u rimsko doba dizale suse uz more rimske seoske vile. Tragovi o tome i danas su vidljivi u uvali Studenčić gdje postoji studenac pitke vode i ostatak sarkofaga. Ne zna se kada je u XVI.stoljeću sagrađena stara crkva Sv. Nikole,ali se zna da je za 1784.povećana na izgled Sv.Marije Magdalene u Nerezinama. Neki ostaci te crkvice mogli su se uočiti na dnu crkve gdje je smještena krstionica iz koje je vodio sakrarij u dubinu (250 cm.) i ispod temelja sadašnje crkve prema groblju.  Tu su bila vratašca koja su kod obnove  Crkve zazidana. Na kamenom nadvratniku starog župnog stana stoji i danas uklesana godina 1748. pa se može  reći da su već tada u njoj obitavali svećenici. Ta se kuća smatra jednom od najstarijih kuća u naselju Ćunski. Crkva je proširena i napravljena 1908.god. a obnovljena je
2008.god.Od starijih umjetnina ostao je obojan kip Bogorodice s Djetetom, kip Sv.Nikole iz XVI.st., te slika iz XIII st. a likovima Bogorodice,sv.Katarine Sijenske i sv.Dominika. Križni put, ulje na platnu kao i slike apostola i drugih svetaca po zidovima crkve, izradio je po predlošcima slikar Ivan Volarić iz Vrbnika 1909.god. Zvonik je sagrađen 1923.god.

Iz ovih informacija možemo saznati da se Crkva obnavljala i širila srazmjerno naseljenosti mjesta.Pa su se tako vrijedni mještani bavili obrađivanjem nedalekoga plodnoga polja. Uz obradu polja za žitarice i povrće te vinovu lozu, obližnja su brda bila zasađena maslinovim stablima koja su iz godine u godinu davala dragocjeno maslinovo ulje.
Osim poljoprivrede i ribarstva , u zadnje vrijeme se razvija i turizam pa se u sklopu prezentacije i promicanja mjesnih autentičnosti, nudi uljara – TORAĆ -kao prostor koji ophodi s prošlošću i sadašnjošću. Dio bogatog nasljeđa želi se izložiti i prikazati turistima u prepravljenom Toraću. Taj jedini prostali stari mlin za masline,sagrađen je oko 1897.god. Prilikom prikupljanja maslina predstavlja se ručna obrada tješnjenja maslina u svim detaljima, slaganje u športe i sabiranja zlatnog ulja. U zlatnim vremenima za mjesto Ćunski radila su još dva mlina kako su bile velike potrebe za obradom maslina. Stvorena je udruga Armonia, danas Harmonija koja se brinula za napredak mjesta i mještana.  
U Ćunskom se nalazi Dom za duhovne susrete- Betanija.Betanija je u vlasništvu Krčke biskupije. Od 2.listopada 1999.god. kada je blagoslovljena, do danas otvorena je za sve koji traže jasniji put Bogu i snagu za život u vjeri.